середа, 12 квітня 2017 р.

Тернистим шляхом до зірок

На початку ХХІ століття ми бачимо вражаючі успіхи космічної техніки - навколо Землі обертаються десятки тисяч супутників, космічні апарати здійснили посадку на Місяць і привезли звідти зразки ґрунту. На Марс і Венеру опустилися автоматичні зонди, декілька космічних апаратів покинули межі Сонячної Системи і несуть на собі послання Позаземним Цивілізаціям.

Люди прагнули до зірок ще з глибокої давнини.  Ера польотів спочатку на літаку, а потім і у космічному кораблі відкрила принципово нові можливості у подоланні відстані та швидкості руху.
12 квітня 1961 року людство зробило свій перший крок із земної колиски до космічного простору. В цей день цивілізація усвідомила себе розумною та могутньою, здатною подолати земне тяжіння та вийти на таємничу зоряну дорогу.
Першим космонавтом, що відкрив для людини шлях у міжзоряний простір став Юрій Олексійович Гагарін. Людина "із хлопчачою усмішкою та мужністю орла" здійснила найсміливішу та найфантастичнішу мрію людства.
О третій ранку на стартовому майданчику Байконура йшли заключні перевірки космічного корабля "Восток". Був там присутній і Головний конструктор ОКБ № 1 Сергій Павлович Корольов. Близько сьомої години Юрій Гагарін зробив заяву для преси і радіо та пройшов у кабіну корабля.
А потім - 50-хвилинна готовність, 30-хвилинна готовність і ось, нарешті, оголошено хвилинну готовність: "Дається запалювання, "Кедр"! .... Підйом!" . І тут голос Сергія Корольова затремтів - Земля вперше відпускала свого сина до зірок. А Гагарін раптом сказав таке просте, земне слово, своє знамените: "Поїхали!". А ще через декілька хвилин: "...Бачу Землю... Краса ж яка!.."
Те, що раніше вважалося неймовірним, стало дійсністю.
Політ Юрія Гагаріна тривав усього 108 хвилин. Але, як з’ясувалося пізніше, встановив три абсолютні космічні рекорди: рекорд тривалості польоту - 108 хвилин, рекорд на висоту польоту - 327 кілометрів, рекорд максимального вантажу, піднятого на цю висоту, - 4725 кілограмів.
В історію освоєння космосу вписали немало славних сторінок і українці. Їх імена належать світовій історії. Конструктори та винахідники: Олександр Засядько, Микола Кибальчич, Юрій Кондратюк (Олександр Шаргей), Сергій Корольов та Михайло Янгель. Творець ракетних двигунів Валентин Глушко. Космонавти - Павло Попович, Гергій Береговий, Георгій Шонін, Георгій Добровольський, Віталій Жолобов, Володимир Ляхов, Леонід Попов, Леонід Кизим, Ігор Волк, Володимир Васютін, Олександр Волков, Анатолій Левченко, Анатолій Арцебарський, Василь Циблієв, Юрій Маленченко, Юрій Гідзенко, Юрій Онуфрієнко і, нарешті, перший космонавт незалежної України Леонід Каденюк.
В Міжнародний день польоту людини в космос, хочеться згадати усіх поіменно і нагадати слова відомого американського астронавта Ніла Армстронга: " Усі ми побували в космосі, входячи через ті двері, які відчинив Гагарін".
Як бачимо, Україна і космос - нероздільні. Зв'язок цей міцно встановився ще на зорі космонавтики. Українське походження мали такі творці теорії польотів у світовому просторі, як Костянтин Ціолковський (до речі, повне прізвище Ціолковський-Наливайко), Микола Кибальчич, Юрій Кондратюк.
Хоча порох та ракети власне винайшли в Китаї, але перший поштовх для розвитку ракетної техніки в Європі дав українець - генерал-лейтенант Олександр Засядько, який ще у середині 19 століття розробив цілу серію різних бойових ракет та організував першу ракетну роту в Російській імперії.
Першим, хто придумав використовувати ракети для польоту людини у космос теж був українець - Микола Кибальчич. Свого часу Кибальчич прославився головним чином тим, що виготовив унікальну бомбу, якою народовольці вбили російського імператора Олександра ІІ. Пристрій для реактивних польотів Кибальчич розробив у останні дні свого життя - ескіз космічного корабля було видряпало уламком ґудзика на стіні тюремного каземату. Перед самою стратою Кибальчичу вдалося передати папери з розробками реактивного літального апарату адвокатові, але їх вилучила царська "охранка”. Унікальний винахід надовго було поховано в архівах спецслужб...
Житомирянин Сергій Корольов, той самий,  чия ракета 12 квітня 1961 року вивела у космос першу людину планети.
Мало хто знає, але свій шлях "любимый лунный трактор” СРСР до Місяця розпочав в Україні. Для підготовки команди, що керувала "Луноходом”, та для випробовувань самого апарату в кримських горах під Сімферополем було створено спеціальний "місяцедром”.
На Місяць було запущено усього два "трактори” - "Луноход-1” (1970 р.) та "Луноход-2” (1973 р.). Під час виконання місячної місії "трактористи” теж знаходилися у Криму - у центрі керування в селищі Шкільне. Пізніше зі Шкільного керували роботою космічних кораблів "Союз”, брали участь у здійснення першої міжнародної стиковки "Союз”-”Аполон”, відстежували перший, і єдиний політ радянського "човника” "Буран”...
Одеса також за свою недовгу історію неодноразово доводила, що бувала «впереди планеты всей».  Льотчик-космонавт В.І.Севастьянов зазначив у дні відкриття пам'ятника В.П.Глушко на Приморському бульварі: «На всіх космічних картах людства Одеса назавжди занесена золотими буквами - тут народилась мрія про небо Сергія Корольова, тут дав клятву Ціолковському присвятити себе польотам в космос В.П.Глушко. В Одесі долучалися до авіації наші космічні брати Георгій Добровольський і Георгій Шонін».
За роки незалежності Україна впевнено посіла своє місце серед провідних космічних держав світу. Сьогодні ми випускаємо найрізноманітніші ракетоносії. Від "космічної малолітражки” - типу "Циклон-3” (супутники до 600 кг), до важкої "космічної фури” "Зеніт-2 SLВ”, здатної вивести на орбіту до 14 тонн. На базі балістичної ракети SS-18 "Сатана” створено мирні космічні носії серії "Дніпро”. Усього на трьох закордонних космодромах - Байконур, Плесецьк і "Сі Ленч” - експлуатуються п’ять українських ракетно-космічних комплексів: "Циклон-2”, "Циклон-3”, "Зеніт-2”, "Зеніт-3SL”, "Дніпро”, якими, з 1991 року здійснено майже вісім десятків пусків, та виведено на орбіту понад півтори сотні супутників. На сьогодні Україна контролює 10% ринку космічних послуг.
Чудовим вираженням міжнародного співробітництва в освоєнні Всесвіту, пізнанні його таємниць став політ українського космонавта Леоніда Каденюка на борту американського корабля «Шаттл», я кий стартував 19 листопада 1997 року. Цей політ тривав 16 діб.
Свято, Всесвітній день авіації та космонавтики, з'явилось на честь першого польоту у космос людини і тим самим воно підкреслює нестримну жагу людини до пізнання нових знань. Бажаємо і вам у цей день замислитись над своїм існуванням і від душі захотіти дізнатися про навколишній світ більше!
Можливості  нашого пізнання не обмежені, і за наявності наполегливої праці та терпіння ми можемо здолати будь-які перешкоди.

Згідно плану виховної роботи в групі №16 «Електромонтер з ремонту та обслуговування електроустаткування; машиніст холодильних установок» проведено виховну годину «Тернистим шляхом до зірок. Одеса космічна»

За матеріалами з Інтернету