четвер, 10 вересня 2015 р.

"Лише сильним дано право на безсмертя…". 10 вересня 1894 р. народився Олександр Довженко— письменник, кінорежисер, класик світового кінематографу.


10 вересня 1894 р. народився Олександр Довженко— український радянський письменник, сценарист, кінорежисер, кінодраматург, педагог, художник, класик світового кінематографу. 

Народився у багатодітній селянській сім'ї на хуторі В'юнище Сосницького повіту Чернігівської губернії. У 1911 р. закінчив Глухівський учительський інститут.
Після закінчення інституту з 1914 року вчителював в м. Житомир. У 1917 р. переїхав до Києва, де спочатку продовжив вчительську кар’єру, а невдовзі вступив на економічний факультет Комерційного інституту. З 1921 по І923 р. О. Довженко перебував за кордоном на дипломатичній службі, працював завідувачем відділу при українському посольстві у Варшаві, секретарем консульського відділу торговельного представництва УНР у Німеччині. 
У 1923 р. повернувся в Україну, у Харків, який у ті часи перебуває у вирі культурного відродження. Довженко вступає до товариства українських поетів-романтиків та письменників-футуристів, досить швидко знаходить й своє місце в колі мистецької інтелігенції і завойовує популярність як художник-карикатурист. Його карикатури (здебільшого політичні) з'являються у газеті «Вісті ВУЦІК» під псевдонімом «Сашко». Працюючи у «Вістях» на посаді художника-ілюстратора до 1926 року, Довженко бере найактивнішу участь у літературно-мистецьких зустрічах та дискусіях, вступає до спілки пролетарських письменників «Гарт» та літературної організації ВАПЛІТЕ.
На тридцять третьому році життя О. Довженка круто змінюється. Він переїздить з Харкова до Одеси, де починає працювати режисером на кіностудії. У 1926 р. виступив сценаристом і співрежисером повнометражної комедії «Вася-реформатор», якою було започатковано дитячий радянський кінематограф. Цього ж року він знімає короткометражний фільм «Ягідка кохання», а в 1927  революційно-пригодницький фільм «Сумка дипкур’єра», в якому грає свою єдину за все життя роль кочегара. Самобутня  індивідуальність Довженка  розкривається у новаторському фільмі «Звенигора» (1928 р.), яка стала помітним явищем у кіномистецтві 20-х років. У цьому фільмі не тільки органічно переплелися героїчна і водночас трагічна історія волелюбного українського народу. У 1929 р. вийшла стрічка «Арсенал» за власною кіноповістю О. Довженка. Починаючи від стрічки «Арсенал», Довженко ставить фільми лише за власними сценаріями.
Шедевр світового кіно – кінострічка «Земля» – з’являється 1930 року і виводить українське кіномистецтво на міжнародний рівень, приносить Довженкові заслужену світову славу.
У 1958 р. на всесвітній виставці кіномистецтва у Брюсселі найповажніші кінокритики і кінознавці з двадцяти країн внесли кінострічку «Земля» до переліку дванадцяти найкращих фільмів світового кіно.
У 1932 р. О. Довженко ставить свою першу звукову стрічку – фільм «Іван». З 1935 р. Олександр Довженко працює на «Мосфільмі».  В тому ж році Довженка відмічено високою державною винагородою – орденом Леніна. В подальшому на екрани виходять стрічки «Аероград» «Щорс».
З початком другої світової війни, Довженко  добровольцем іде на фронт.  Упродовж 1942–1943 років він як політпрацівник і військовий кореспондент працює у самому вирі воєнних подій – на Північно-Західному, Сталінградському, Воронезькому фронтах, бере участь у визволенні Харкова і Києва. Водночас активно пише кіносценарії, статті, нариси, оповідання, виступає по радіо, плідно ставить документальні фільми: кіноповість «Україна в огні», «Зачарована Десна», «Повість полум’яних літ», оповідання «Ніч перед боєм», «Відступник», «Стій, смерть, зупинись!», «На колючому дроті». Твори Довженка у цей час друкуються й українською і російською мовами, їх великі тиражі разом зі зброєю відправляються на фронт.
Саме в роки війни проблема збереження історичної пам’яті набуває найширшого, надзвичайно загостреного звучання. В творі «Україна в огні» Олександр Довженко порушує важливі морально-етичні проблеми гуманізму, патріотизму і довіри до людини. Варто схилити голову перед громадянською мужністю митця, який ризикнув першим в українській радянській літературі показати найтрагічніший період війни – її самий початок, коли радянські війська відступали, а Україна опинилася під тягарем окупації. Саме через це у 1943 р. екранізація кіноповісті «Україна в огні» була заборонена.  Довженко зазнав чергових репресій: його позбавили права повернутися на Україну й очолити Київську кіностудію.
У післявоєнну добу – 1948 року він пише п’єсу «Життя в цвіту», присвячену Івану Мічуріну, і цього ж року ставить кольоровий фільм «Мічурін», який 1949 року здобув Державну премію СРСР. Кіноповість «Зачарована Десна» була опублікована у березні 1956 року, і в цей же час завершено «Поему про море» – пам’ятник усім, хто споруджував Каховську ГЕС. У листопаді розпочалися зйомки фільму «Поема про море», а 25 листопада 1956 року Олександр Петрович Довженко раптово помер. Цю кіноповість у 1958 році екранізувала Ю. Солнцева, фільм здобув Ленінську премію. 
У 1957 році ім’я Олександра Петровича Довженка було присвоєно Київській кіностудії. Ім’я О.П. Довженко присвоєно також Одеській кіностудії художніх мистецтв.
        А у 1958 році дружина Довженка подарувала екранне життя «Повісті полум’яних літ»  і «Зачарованій Десні», цей фільм 1965 року було відмічено Спеціальним дипломом XIII Міжнародного кінофестивалю у Сан-Себастьяні (Іспанія).


Використаі джерела:

https://uk.wikipedia.org/, http://korolenko.kharkov.com/Dovgenko2.html

Немає коментарів:

Дописати коментар