пʼятниця, 24 квітня 2015 р.

Чорнобиль… Трагедія… Пам'ять…

26 квітня! У пам'яті українського народу це день чорнобильського лиха, болю, суму. Забути це й викреслити із нашої пам'яті — неможливо.
Чорнобиль. Це земля, стежки якої заросли травами, якими ніхто не ходить. Це слово сьогодні стало символом горя, страждань, розорених людських осель.
Чорнобиль – це мука і трагедія, це подвиг і безсилля, це пам'ять, це наш нестерпний біль.
Серед природних і техногенних катастроф, які сталися упродовж історії людства, Чорнобильська займає особливе місце. Вона засвідчує всемогутність і безсилля людини.
Чи знаєш ти, світе, як сиво ридає полин,
Як тяжко, як тужно моєму народу болить!
26 квітня 1986 року о 1 годині 23 хвилини 40 секунд на четвертому реакторі Чорнобильської атомної електростанції стався вибух, що призвів до найбільшої  екологічної катастрофи сучасності, створив ситуацію, вплив якої позначатиметься на житті не одного покоління. Біда відгукнулась болем у серцях мільйонів людей. Людина вперше відчула на собі грізну силу мирної ядерної енергії, що вийшла з-під контролю.
26 квітня!В ніч із забуття
Йде страшне створіння — атомне дитя.
Суть його безкровна, і зіниць нема,
І уста безмовні, і душа німа.
Вирвавшись на волю з мороку ночей,
Вже калічить долі і батьків, й дітей.
Виродок-створіння ціль страшну таїть,
Поглина сумління, душі нам двоїть.
Простяга до серця щупальці страшні
І вселяє муки, муки неземні.
Присипляє мозок посвистом глухим,
Стронцієву дозу сипле, наче дим.
Внаслідок аварії на Чорнобильській атомній станції на голови людей посипалася мало не вся таблиця Д. І. Менделєєва. Великий викид радіоактивного пилу (в тому числі йоду 131, цезію 137, стронцію 90) піднявся на висоту 1500 м і був перенесений вітром до Скандинавії, Центральної та Південно-Східної Європи, Північної Італії. Загальна кількість радіоактивних речовин, що потрапили в навколишнє середовище внаслідок аварії на ЧАЕС, у десятки разів перевищувала радіоактивність вибуху атомних бомб, які були скинуті на Хіросиму та Нагасакі в 1945 році.
Спершу комуністичне керівництво України та СРСР намагалося приховати масштаби трагедії, але після повідомлень про Чорнобильську катастрофу американськими та європейськими засобами масової інформації розпочалася евакуація близько 130 тис. мешканців Київської області із заражених районів. Радіоактивного ураження зазнали близько 600 тис. осіб, насамперед ліквідатори катастрофи (пожежники, військові, фахівці, котрі гасили пожежу, дезактивували місцевість, споруджували захисний комплекс - Саркофаг). З обороту вилучено близько 5млн. га землі (навколо АЕС створена 30-км зона відчуження).
Внаслідок викиду у навколишнє природне середовище понад п'ятдесяти мільйонів кюрі радіоактивності, майже третина території України загальною площею 15 тисяч квадратних кілометрів з населенням 2,4 мільйона була забруднена радіоактивними викидами.
Аварію на Чорнобильській світове товариство визнало катастрофою планетарного масштабу.
Мовою фактів
·         Чорнобильська АЕС розташована на території України поблизу міста Прип'ять в 16 км від кордону з Республікою Білорусь і в 110 км від Києва.
·   Після аварії на Чорнобильській АЕС сумарний вихід радіоактивних матеріалів становив 50 мільйонів кюрі, що рівнозначно наслідкам вибухів 500 атомних бомб, скинутих в 1945 році на Хіросіму.
·         У момент вибуху загинули двоє працівників станції. 31 людина загинула протягом перших трьох місяців після аварії. У наступні 15 років від опромінення за офіційними даними загинули 80 людей. За неофіційними - у десять разів більше.
·    Більше 115 тис. людей з 30-кілометрової зони було евакуйовано. Для ліквідації наслідків були мобілізовані значні ресурси - понад 600 тис. осіб з усього Радянського Союзу. До цих пір виплачуються компенсації 7 мільйонам людей.
·         Білорусь отримала 70% радіаційного забруднення з Чорнобиля.
· Близько 97% радіоактивного матеріалу 4-го реактора знаходиться в напівзруйнованому донині саркофазі.
·      У результаті аварії з сільськогосподарського обороту було виведено близько 5 млн га земель, довкола АЕС створена 30-кілометрова зона відчуження, знищені і поховані (закопані важкою технікою) сотні дрібних населених пунктів.
·       Місто Прип'ять було побудоване в 1970 році. Після аварії було визнано непридатним для житла. Через два роки було зведено нове місто атомників - Славутич.
·       Аварія на ЧАЕС - найглобальніша техногенна катастрофа за всю історію людства. За міжнародною шкалою ядерних подій (INES) їй присвоєно сьомий рівень (надважка аварія).
·    Чорнобильска АЕС була однією з п'яти атомних станцій України, яка, в залежності від пори року, виробляла від чотирьох до восьми відсотків всієї української електроенергії.
·  В наслідку трагедії на Чорнобильській атомній електростанції радіоактивного опромінення зазнали майже 8,4 млн. жителів Білорусії, України та Росії.
·       У 1988 композитор Мікаел Таривердієв склав Симфонію для органу «Чорнобиль»,     а через 20 років у 2008 році італійський співак Адріано Челентано випустив пісню "Sognando Chernobyl" («Мені сниться Чорнобиль»).
·     З 1 січня 2011 року Міністерство надзвичайних ситуацій України відкрило туристам двері в Чорнобиль і Прип'ять.
Людство прагне Всесвіт осягнути
І себе у ньому зрозуміть,
А тривожне «бути чи не бути?»
Страшно над планетою висить.
На землі, у домі вселюдському,
Протиріч і негараздів тьма!
Будьмо, люди, обережні в ньому,
Іншого житла у нас - нема.
Прилетіли птахи навесні,
Натомили у польоті крила.
Знову чути щебет і пісні,
 І тривоги стримати несила.
Чи безпечні пущі і ліси,
Чи немає для життя загрози?
Слухаю пташині голоси,
А на очі напливають сльози.
За днями дні, минав повільно рік.
За днями дні - і другого немає.
Нехай же лихо наше проминає
І в світі не повториться повік.
Хай стане мир міцнішим у стократ,
Хай над землею чисте небо буде.
Чорнобиль - попередження, набат,
Його уроків людство - не забуде.
Ця катастрофа ще дуже довго буде відчуватися важким відлунням в наших серцях. Нехай мирний атом служить тільки на благо людства.
           В ДНЗ «Одеський центр професійно-технічної освіти», згідно з планом виховної роботи, з метою ознайомлення учнів з Чорнобильською трагедію, з потенційною небезпекою радіації для усього живого, виховання толерантності, відповідальності, усвідомлення, що чужої біди немає, любові до рідного краю, природи, в групі №4, напередодні цієї трагічної дати, було проведено виховну годину на тему: «Чорнобиль… Трагедія… Пам'ять…»



Немає коментарів:

Дописати коментар