вівторок, 29 вересня 2015 р.

29 вересня - День пам’яті жертв Другої світової війни та жертв Бабиного Яру

...Великий боже, ми з твоєї згоди
                                                              Проходимо дорогу в Бабин Яр,
                                                                  Де смертю ти поєднуєш народи,
                                                           Щоб зберегти життя й свободи дар...
                                                                                                                               (Дмитро Павличко)
У ці осінні дні Україна, як і багато інших держав, вшановує пам’ять жертв Бабиного Яру. Це трагедія, що забрала життя десятків тисяч людей, вважається однією з найбільших катастроф Другої світової війни.  
Бабин яр – урочище в Шевченківському районі, один з найбільших київських ярів. Назва відома з XV ст., відколи у 1401 р. його власниця шинкарка (баба) продала цю землю Домініканському монастирю.
У 1941-1943 роках Бабин яр став місцем масових страт і поховань, величезною братською могилою. Лише за 2 дні, 29 та 30 вересня 1941 року було знищено більше 30 тисяч євреїв. Далі протягом 103 тижнів окупанти проводили розстріли щовівторка і щоп’ятниці, не щадили ні дітей, ні людей похилого віку, ні вагітних жінок. За три роки німецької окупації Києва Бабин Яр став колосальною за масштабами братською могилою понад ста тисяч людей різних національностей: євреїв, українців, росіян, циган. Вбивали євреїв, заручників, комуністів, військовополонених, підпільників, партизанів, українських націоналістів, психічно хворих з лікарні ім. Павлова. Загибель тисяч нічому не винних людей, тільки тому, що вони належать до тої чи іншої нації, стало візитною карткою нацизму.
Чому саме місцем розстрілу було визначено Бабин Яр? Це один із найбільших на території Києва ярів довжиною понад 2,5 км, глибиною від 10 до 50 метрів, де можна було б розмістити тисячі трупів. До Бабиного Яру існували зручні підходи, поряд — залізнична станція Лук'янівка — товарна, що давало можливість створити враження у приречених, що їх чекає переїзд до нового місця проживання...
Своя трагедія Бабиного Яру відбулася в усіх окупованих нацистами містах України... Ці криваві події увійшли до світової історії як один із символів масових злодіянь нацистів проти людства. Після Другої світової війни Бабин яр став символом людської трагедії, страждань мирного населення під час війни.
Історія Голокосту, Бабиного Яру в часи Другої світової війни, страшна і повчальна. Нинішні покоління мають знати правду про одну з найбільших трагедій людства. Десятки тисяч жертв — це реальна ціна за людську безвідповідальність і маніакальне бажання панувати над світом.


Використані джерела:
http://babyn-yar.gov.ua/godina-rozdum%D1%96v-%C2%ABb%D1%96l-nasho%D1%97-pamyat%D1%96%C2%BB-prisvyachena-dnyu-pamyat%D1%96-zhertv-babinogo-yaru


Холокост

Еврейский мальчик 6 раз выжил в газовой камере, в то время как все вокруг погибали

Наука всякий раз сталкивается с фактами о встречающихся феноменах, которые выходят за пределы наших представлений о человеческой природе и ее границах и свидетельствуют в пользу недостаточной изученности наших ресурсов. О такой, можно сказать метафизической воли к жизни свидетельствует история маленького еврейского мальчика родом из Франции - Моше Пиру, всю семья которого в составе мамы, его младшего брата и сестры во время второй мировой войны, в 1942-м году оказалась в плену у фашистских захватчиков.

Пробыв в заключении 2 года – с девяти до одиннадцати лет, он был этапирован в концлагерь Берген-Бельзен. С этого момента он потерял след своей матери, попавшей в Освенцим. Возможно мы ничего бы и не знали о Моше и трагедии произошедшей с его семьей, если бы не феноменальная воля к жизни, которая и спасла маленького героя.

Невозможно без слез слушать трагический рассказ о том, как его, раз за разом отправляли в газовую камеру на верную смерть. Испытывая невероятные мучения не только от смертоносного газа, но и видя, как рядом с ним в агонии умирают ни в чем не повинные люди он все свои силы сконцентрировал на желании выжить в этом аду, чтобы рассказать людям, что такое делать нельзя.

Невероятно, но Пиру шесть раз(!) удалось выжить в газовой камере. Он выжил побывав в самом настоящем аду, но воспоминания об этой ужасной трагедии, которую ему чудом удалось пережить навсегда врезались в его память и до сих пор приходят к нему с ночными кошмарами. В своем послании к мировой общественности Моше Пиру декларирует, что подобного не должно повториться и мир не должен давать свое молчаливое согласие на подобные зверства. Вот его слова: «Никто не сказал немцам, что всего этого делать нельзя — у них было молчаливое согласие мира».
Источник: https://vk.com/7earth

середа, 23 вересня 2015 р.

День в історії - 24 вересня


1846 - Працюючи в Берлінській обсерваторії, німецький астроном Йоганн Галле на підставі теоретичних розрахунків французького математика Урбена Левер'є відкрив восьму планету Сонячної системи, названу за традицією іменем античного бога, - Нептун.
1869 -   на  американському ринку відбулася паніка через масову скупку золотих злитків двома бізнесменами ("чорна п'ятниця").
1918 - гетьман Павло Скоропадський, повернувшись із Німеччини, затвердив ухвалену Радою народних міністрів постанову про впровадження в Українській Державі східноєвропейського часу в ніч із неділі на понеділок 13 жовтня (30 вересня ст. ст.) 1918 р.
1948 – Механік-самоучка Соітіро Хонда створив компанію, яка зараз відома як Honda Motor Company. В 1960-х роках вона прославилась своїми якісними мотоциклами (зокрема C100 Super Cub), а в 1970-х - якісними і економічними автомобілями.
1961 - у місті Клівленд (США) в Українському парку культури відкрито пам’ятник Лесі Українці.
Робота скульптора М. Черешньовського, оплачена коштом української громадськості, була вилита із бронзи і розміщувалася на мармуровому п’єдесталі.
1970 - радянська космічна станція "Луна 16" повернулась на Землю, завершивши перший у світі непілотований політ на Місяць.
1989 — Папа Римський Іван Павло II оголосив, що Галілей мав рацію, публічно приніс вибачення вченому і повернув йому «право бути законним сином церкви»
1991 — австралійська рок-група «Нірвана» видала альбом «Nevermind»
1998 - В Парижі французькі лікарі провели першу в світі операцію по трансплантації руки людини - пацієнтом був 48-річний новозеландець Клінт Халлам, котрий втратив руку під час інциденту на виробництві в тюрмі, де Халлам відбував дворічне покарання за фінансову махінацію.
Народилися 24 вересня
1501 - Джироламо Кардано, італійський фізик, математик, філософ, винахідник карданного механізму, автор формули для розв'язку кубічних рівнянь (1545).
1739— Григорій Потьомкін, генерал-фельдмаршал, прозваний запорізькими козаками призвіськом  Гриць Нечеса. Фаворит Катерини ІІ, був таємно повінчаний з нею. У період правління Потьомкіна почалося будівництво Миколаєва, Херсона, Катеринослава, Севастополя, було розпочато вивчення покладів руд і кам'яного вугілля на півдні України.
1801 - Михайло Васильович Остроградський, український математик; викладач Колегії Анрі IV (Париж), професор Петербурзького університету та Морського кадетського корпусу, член Петербурзької АН (з 1830, у віці 29 років), Паризької (з 1856 р.), Римської й Туринської Академій наук.
1870 - Жорж Клод, французький хімік, конструктор першої неонової лампи (1910). 145 років з дня народження.
1896 - Френсіс Скотт Фіцджеральд, американський письменник, один з представників "втраченого покоління" (По цей бік раю, Прекрасні й приречені, Великий Гетсбі, Ніч лагідна).
1898 - Говард Волтер Флорі, австралійський медик, лауреат Нобелівської премії (1945); разом з Ернстом Чейном отримав очищений пеніцилін і першим застосував його для лікування людини (1940).
Померли 24 вересня
1541 – помер Парацельс, лікар і алхімік
1920 – помер Карл Фаберже, російський ювелір
2004 – померла Франсуаза Саган, французька письменниця («Привіт,смутку»)
http://ledilid.livejournal.com/269409.html?thread=2720097
http://sjogodni.org.ua/board/9-1-0-299

субота, 19 вересня 2015 р.

Тренувальні тести з історії України до теми «Україна в Першій світовій війні (1914–1917 рр.)»


I.  ЗАВДАННЯ  ЦІЄЇ ФОРМИ  СКЛАДАЮТЬСЯ  ЗІ  ВСТУПНОГО  ЗАПИТАННЯ ТА    ЧОТИРЬОХ ВАРІАНТІВ ВІДПОВІДЕЙ, СЕРЕД ЯКИХ ПОТРІБНО ВИБРАТИ ОДИН ПРА  ВИЛЬНИЙ.

1.  Підкорення економічного, політичного, суспільного життя військовим цілям називається:
  • А  реквізиція;
  • Б  окупація;
  • В  мілітаризація;
  • Г  міграція.
2.  Тимчасове захоплення військовим силами однієї держави території іншої держави має назву:
  • А  анексія;
  • Б  парцеляція;
  • В  окупація;
  • Г  мілітаризація.
3.  Виселення населення як спосіб кримінального або адміністративного покарання називається:
  • А  репатріація;
  • Б  експропріація;
  • В  депортація;
  • Г  репарація.
4.  «Брусиловський прорив» — це … (продовжте речення):
  • А  контрнаступ російських військ на Західному фронті;
  • Б  контрнаступ російських військ на Східному фронті;
  • В  вихід військ О. Брусилова з-під облоги поблизу міста Львів;
  • Г  вихід військ О. Брусилова з-під облоги поблизу міста Чернівці.
5.  Коли Німеччина оголосила війну Росії?
  • А  3 серпня 1914 р.;
  • Б  23 серпня 1914 р.;
  • В  1 серпня 1914 р.;
  • Г  14 серпня 1914 р.
6.  Здійснення репресій російською окупаційною адміністрацією в Галичині відбувалося в(у):
  • А  липні 1914 р.;
  • Б  вересні 1914 р.;
  • В  жовтні 1915 р.;
  • Г  березні 1915 р.
7.  Позначте час, коли відбулася Галицька битва:
  • А  травень 1915 р.;
  • Б  осінь 1916 р.;
  • В  серпень 1914 р.;
  • Г  листопад 1916 р.
8.  Позначте час, коли сталася битва на горі Маківці:
  • А  квітень 1915 р.;
  • Б  серпень 1914 р.;
  • В  вересень 1914 р.;
  • Г  травень 1915 р.
9.  Позначте, між якими державами були поділені українські землі напередодні Першої світової війни:
  • А. Росія, Польща, Румунія;
  • Б. Росія, Угорщина, Румунія;
  • В. Росія, Австро-Угорщина;
  • Г. Росія, Австро-Угорщина, Румунія.
10. Позначте, у складі армії якої країни було утворено легіон Українських січових стрільців (УСС):
  • А. Росія;
  • Б. Австро-Угорщина;
  • В. Німеччина;
  • Г. Франція.
11. На які українські землі напередодні війни претендувала РосійськА  імперія, керуючись виразом «исконно русские земли»?
  • А  Східна Галичина, Поділля, Закарпаття;
  • Б  Закарпаття, Волинь, Поділля;
  • В  Північна Буковина, Східна Галичина, Поділля;
  • Г  Закарпаття, Східна Галичина, Північна Буковина.
12. Назвіть українські території, на яких точилися воєнні дії під час Першої світової війни:
  • А  Закарпаття, Буковина, Галичина, Центральна Україна;
  • Б  Центральна Україна, Буковина, Галичина, Волинь;
  • В  Волинь, Закарпаття, Буковина, Галичина;
  • Г  Галичина, Закарпаття, Волинь, Поділля.
13. Головну Українську Раду в серпні 1914 р. очолив:
  • А  Є. Коновалець;
  • Б  К. Левицький;
  • В  С. Єфремов;
  • Г  Ю. Романчук.
14. Назвіть прізвище одного із засновників організації Союзу визволення України:
  • А  Г. Бобринський;
  • Б  Д. Донцов;
  • В  Ю. Лисан;
  • Г  Д. Вітовський.
15. Командиром легіону Український січових стрільців (УСС) в 1914 р. був призначений:
  • А  А. Жук;
  • Б  С. Єфремов;
  • В  Є. Чикаленко;
  • Г  М. Галущинський.
16. Головою Українського парламентського представництва в імперському парламенті був:
  • А  Ф. Трепов;
  • Б  Л. Бачинський;
  • В  Є. Петрушевич;
  • Г  Ю. Романчук.
17. Переважна більшість українських земель напередодні Першої світової війни належали:
  • А  Австро-Угорській імперії;
  • Б  Російській імперії;
  • В  Османській імперії;
  • Г  Румунії.
18. Позначте назву молодіжної воєнізованої організації, що склала основу Легіону січових стрільців:
  • А  «Кобзар»;
  • Б  «Богдан»;
  • В  «Козак»;
  • Г  «Пласт».
19. Яку назву мала суспільно-політична течія в Галичині, що заявляла, що українців не існує, а є єдиний російський народ?
  • А  Русинство;
  • Б  москвофіли;
  • В  народовці;
  • Г  українофіли.
20. У листопаді 1916р. Франц-Йосиф проголосив Галичину:
  • А  краєм з особливим економічним статусом;
  • Б  автономним краєм;
  • В  краєм з особливим військовим статусом;
  • Г  незалежною від Австро-Угорщини.
21. Назвіть, що не належить до причин створення легальних українських політичних партій в Австро-Угорщині:
  • А  великий досвід роботи в умовах конституційної монархії;
  • Б  переважання ідеї політичної автономії України;
  • В  значна роль греко-католицької церкви;
  • Г  переважання ідеї політичної самостійності України.
22.  Головна Українська Рада ставила на меті:
  • А  захист інтересів українців на території України;
  • Б  захист інтересів українців в Австро-Угорщині;
  • В  захист інтересів українців у Польщі;
  • Г  захист інтересів українців у Російській імперії.
23. Програма Союзу визволення України передбачала:
  • А  автономію України у складі Австро-Угорщини;
  • Б  автономію України у складі Російській імперії;
  • В  утворення Української республіки;
  • Г  заснування незалежної Української держави.
24.  Галицька битва закінчилась:
  • А  поразкою австро-угорських військ;
  • Б  поразкою російських військ;
  • В  підписанням мирного договору;
  • Г  закінчилась поразкою обох сторін.

II.  ЗАВДАННЯ ЦІЄЇ ФОРМИ СКЛАДАЮТЬСЯ ЗІ СПІЛЬНОГО ВСТУПНОГО ЗАПИТАННЯ ТА ЧОТИРЬОХ ЗАВДАНЬ, ПОЗНАЧЕНИХ БУКВАМИ, ДО КОЖНОГО З ЯКИХ ПОТРІБНО ПІДІБРАТИ ОДИН ВАРІАНТ ВІДПОВІДІ, ПОЗНАЧЕНИЙ ЦИФРОЮ.

25. Співвіднесіть поняття з їхніми визначеннями.
А  Анексія1  відкрите або замасковане втручання однієї або декількох держав у внутрішні справи іншої держави
Б  автономія2  включення до складу, приєднання
В  інкорпорація3  самоврядування певної частини держави, здійснюване в рамках, передбачених загальнодержавними законами
Г  інтервенція4  насильницьке захоплення державою території іншої держави і включення його до складу держави
5  перехід економіки на випуск переважно військової продукції.
26. Співвіднесіть дати з подіями.
А  4 серпня 1914 р.1  початок «Брусиловського прориву»
Б  3 вересня 1914 р.2  заснування Союзу визволення України
В  24 вересня 1914 р.3  захоплення Львова російськими військами
Г  3 червня 1916 р.4  бойове хрещення січових стрільців
5  початок Першої світової війни.
27. Установіть відповідність між територіями та подіями.
А  Селище Кам’янське Катеринославської губернії1  утворення «Юнацької спілки»
Б  Петроград2  діяльність спілки українських студентів «Головна Рада»
В  Миколаїв3  страйк робітників металургійного заводу
Г  Харків4  страйк суднобудівників
5  діяльність Спілки визволення України.
28. Співвіднесіть імена з описом особистості.
А  А. Шептицький1  командир полку Українських січових стрільців
Б  К. Левицький2  член Товариства українських поступовців
В  Г. Коссак3  митрополит Української греко-католицької церкви
Г  Є. Чикаленко4  голова Головної Української Ради
5  член Спілки визволення України.
29. Установіть  відповідність між політичними  силами,  громадськими організаціями Наддніпрянщини та їхніми намірами.
А  Товариство українських поступовців1  відстоювали ідею автономії України
Б  Українська соціал-демократична робітнича партія2  закликали до підтримки Російської імперії, сподіваючись на надання Україні автономії в майбутньому
В  Карпато-Руський  визвольний комітет3  підтримували армію російських військ
Г  Комітет Південно-Західного фронту Всеросійського союзу земств і міст4  виступали за возз’єднання всіх українських земель у складі Російської імперії
5  чорносотенна монархічна організація, що проводила шалену шовіністичну політику, виступала за збереження самодержавства та єдиної неподільної Росії.
30. Установіть  відповідність між партіями,  організаціями  тА  їхніми представниками.
А  ТУП1  Д. Дорошенко
Б  УСДРП2  С. Петлюра
В  УДХП3  С. Єфремов
Г  Комітет Південно-Західного фронту4  В. Липинський
5  А. Шептицький

III. ЗАВДАННЯ ЦІЄЇ ФОРМИ СКЛАДАЮТЬСЯ З ІНСТРУКЦІЇ ТА ЧОТИРЬОХ ПОДІЙ, ЯКІ ТРЕБА РОЗТАШУВАТИ В ПРАВИЛЬНІЙ ПОСЛІДОВНОСТІ.

31. Розташуйте події в хронологічній послідовності:
  • А  бойове хрещення УСС на Ужгородському перевалі в Карпатах;
  • Б  призначення командиром УСС М. Галущинського;
  • В  участь УСС у битві в районі гори Лисоня;
  • Г  участь УСС у битві на схилах гори Маківка.
32. Розташуйте в хронологічній послідовності, які воєнні дії відбувались на території України:
  • А  австро-німецька Галицька операція;
  • Б  наступ російських військ на Східному фронті;
  • В  Галицька битва;
  • Г  «Брусиловський прорив» — наступальна операція російських    військ Південно-Західного фронту.
33. Розташуйте  етапи діяльності національно-визвольного руху в Україні в роки Першої світової війни в логічній послідовності:
  • А  створення Союзу визволення України;
  • Б  створення Головної Української Ради;
  • В  опублікування статті С. Петлюри «Війна та українці»;
  • Г  створення легіону Українських січових стрільців.

IV.  ЗАВДАННЯ ВІДКРИТОЇ ФОРМИ З КОРОТКОЮ ВІДПОВІДДЮ, ЯКІ ПЕРЕДБАЧАЮТЬ ЗАПИС ПРІЗВИЩА  ДІЯЧА,  НАЗВИ  ПОДІЇ  АБО  ЯВИЩА,  ПОНЯТТЯ,  РОКУ,  КОЛИ  ВІДБУВАЛАСЯ ПОДІЯ, АБО РЕЧЕННЯ (ЗАЛЕЖНО ВІД ВИМОГ ЗАВДАННЯ).

34. Особливий режим обмеження волі  (роззброєння, поселення  у визначеній місцевості тощо), встановлений однією з воюючих держав щодо громадян ворожої або нейтральної держави або щодо військовослужбовців воюючих держав; ізоляція, тимчасовий арешт кого-небудь.
  1. Назвіть термін, що відповідає цьому визначенню.
  2. З якими періодом історії України пов’язане це явище?
  3. В яких державах це явище мало місце?
35.  «…ідучи  війною нА  австро-угорську монархію, Росія  грозить  загином також  українському  національному  життю,  яке  знайшло  охорону у конституційному  устрої  австрійської  держави.  ПобідА  Росії  мала б принести  українському  народові  австро-угорської  монархії  те  саме ярмо, в якім стогне 30 мільйонів українського народу в Російській  імперії… Побіда австро-угорської монархії буде нашою побідою… Нехай на руїнах царської імперії зійде сонце вільної України!»
  1. Коли й у зв’язку з чим з’явився цей документ?
  2. Хто були його автори?
  3. Які наслідки мала ця подія для України?
36.  «Митрополит  греко-католицької  церкви  (1900–1944),  засновник  українського Національного музею у Львові. У роки Першої світової війни засланий до Суздальського монастиря».
  1. Назвіть прізвище та ім’я цього діяча.
  2. З якими періодом в історії України пов’язана його діяльність?
  3. Назвіть події, сучасником яких він був.
37.  «…Ми не є прихильниками війни, ми разом з цілим культурним світом уважаємо мир найціннішим добром людськості. Але бувають в  історії держав і народів хвилі, коли війна являється неминуча. І коли не можемо війни відвернути, то мусимо старатися, щоб ті жертви, яких вона від нас вимагає, не пішли марно, щоби кров батьків принесла добро дітям.
Війни хоче цар російський, самодержавний володар імперії…»
  1. Яку назву мав цей документ, випущений Головною українською радою?
  2. З якими подіями в історії України пов’язана його поява?
  3. Назвіть основні положення цього документа.

V.  ЗАВДАННЯ  ВІДКРИТОЇ ФОРМИ  З  РОЗГОРНУТОЮ  ВІДПОВІДДЮ,  ЯКІ  ПЕРЕДБАЧАЮТЬ ПОВНУ  ВІДПОВІДЬ  НА  ЗАПИТАННЯ  АБО  ТВОРЧЕ  ЗАСТОСУВАННЯ  НАБУТИХ  ЗНАНЬ, УМІНЬ ТА НАВИЧОК.

38. Яке місце посідала Україна в планах Троїстого союзу та Антанти?
39. Чим було зумовлене створення Легіону січових стрільців та його участь у війні?
40. У чому полягала трагедія українського народу в Першій світовій війні? Чи міг він її уникнути?
41. Як Перша світова війна вплинула на зростання національної свідомості українського народу? Які це мало наслідки?


Відповіді до теми 1  «Україна в Першій світовій війні (1914–1917 рр.)»

ЗАВДАННЯ I ТИПУ

123456789101112
ВВВБВББАВБГВ
131415161718192021222324
ББГГБГББББГА

ЗАВДАННЯ II–III ТИПУ

252627282930313233
А423323223
Б332412142
В244144411
Г111231334

ЗАВДАННЯ IV ТИПУ

34.  Інтернування. 35. 1914 р. 36. Шептицький.  37. Маніфест.

Джерело http://vchytel.info/ukrajina-v-pershij-svitovij-vijni-1914-1917-rr/