четвер, 21 січня 2016 р.

22 січня – День Соборності України


Задзвонили срібні дзвони в Україні,
Аж по світі по широкім стало чути:
«Зустрічайте Воскресіння день! Віднині
Навік-віки Україні вільній бути!».
Зашумів відвічний Київ прапорами,
Розлилась народу повідь по Подолі,
На майдані, на Софійськім, з корогвами
Зустрічала Україна свято волі.
Україно, нездоланна вища Мати
Володимира, Богдана і Тараса.
Бог тобі призначив жити, не вмирати,
Бути світові як захист і окраса.
(В.Переяславець)

На  початку ХХ століття відбулися доленосні події в історії нашої держави. Події, які невпинно віддаляючись у часі, не втрачають своєї значущості та актуальності й сьогодні. Однією з таких визначних подій є об`єднання двох суверенних держав — Української Народної Республіки та Західноукраїнської Народної Республіки в одну самостійну, незалежну, вільну, суверенну державу, що відбулося 22 січня 1919 року на Софійській площі в Києві.  Щороку у день проголошення Акту возз’єднання УНР та ЗУНР в Україні відзначається велике національне свято - День Соборності України.
Що ж означає термін «соборність»?  Соборність — це коли усі етнічні землі, які заселяє конкретна нація, зібрані докупи тією чи іншою державою. Це духовна консолідація всіх жителів держави, згуртованість громадян, незалежно від їхньої національності.
Соборна, єдина, незалежна Україна – це споконвічна мрія українського народу. Ідея соборності бере свій початок від об'єднання давньоруських земель навколо князівського престолу в Києві, а її філософське коріння сягає часів Візантії. Протягом віків її практичним втіленням займались українські гетьмани Богдан Хмельницький, Іван Мазепа, Петро Дорошенко, Пилип Орлик. У XVIII — початку ХХ ст., коли українські землі були поділені між сусідніми державами: Польщею, Московією, Румунією, Австро-Угорщиною, ця ідея знайшла своє відображення у працях найкращих вітчизняних мислителів, оскільки для боротьби за свої національні інтереси Україні була вкрай важливою територіальна єдність.
Після Першої світової війни і падіння могутніх імперій, Російської  та Австро-Угорської, до складу яких входили українські землі і настала можливість створити власну державу. Століттями розірваний український народ визволився з неволі — Наддніпрянщина вийшла з Російської, а Західна Україна — з Австро-Угорської імперій — і возз'єднався на своїй землі в єдиній Українській державі.
Акт Злуки спирався на споконвічну мрію українського народу про незалежну, соборну національну державу. Він став могутнім виявом волі українців до етнічної й територіальної єдності, свідченням їх динамічної само ідентифікації та становлення політичної нації.
На жаль, в ситуації, що склалася у 20 роках ХХ століття зберегти державність не вдалося. Та Акт Злуки став символом боротьби за власну незалежну державу.
Офіційно в Україні День Соборності відзначається з 1999 року. У цей день також прийнято згадувати іншу подію, яка відбулась рівно на рік раніше 22 січня 1918 р. - прийняття IV Універсалу УЦР, яким проголошувалася повна незалежність УНР.
Консолідуючим фактором соборності сьогодні, в незалежній Україні, виступають міжнаціональна злагода і мир, толерантне співжиття та взаємоповага людей різних національностей, шанобливе ставлення до історії українського народу, любов до Батьківщини.
Наше майбутнє в наших руках. Тільки від нас залежить, якою буде наша держава.  А держава, як і родина, має бути дружною, сильною, здоровою, щасливою. Пам’ятаймо про незліченні жертви наших співвітчизників, покладені на вівтар незалежності, соборності, державності. Бережімо нашу святу, єдину, неподільну, рідну неньку Україну.
З Днем Соборності України! Сердечно бажаємо вам міцного здоров’я, щастя, добра, миру, злагоди і глибокої віри у гідне майбутнє рідного краю та України!
Велична і свята, моя ти Україно,
Лише тобі карать нас і судить
Нам берегти тебе, Соборну і єдину
І нам твою історію творить!

Документальний фільм "Акт Злуки: відтворення історичної правди"
Використані джерела:
https://uk.wikipedia.org/

Немає коментарів:

Дописати коментар