середа, 4 листопада 2015 р.

"Молодь у боротьбі за відновлення української державності" До 25-річчя Революції на граніті.

    Цього року в Україні  відзначається 25-та річниця студентської Революції на граніті - першого успішного ненасильницького політичного протесту проти комуністичної влади в Українській РСР, яка тривала з 2 до 17 жовтня 1990 року.
     Рівно чверть століття тому, 2 жовтня 1990 року, у Києві на майдані Незалежності (тоді – площі Жовтневої революції) студенти розбили наметове містечко й оголосили політичне голодування. Більшість становила молодь із Києва, Львова та Дніпропетровська. На їх підтримку почали страйкувати студенти всіх вищих навчальних закладів Києва, а також учні технікумів, ПТУ і старшокласники. Студентські акції протесту пройшли і в обласних центрах, зокрема Луганську та Львові.
Учасники голодування висунули політичні вимоги серед яких відмова республіканського керівництва від підписання нового Союзного договору, відставка Голови Ради Міністрів УРСР Віталія Масола, передача місцевим органам влади майна КПРС і ВЛКСМ на території України, відбування юнаками з України військової служби за межами республіки лише на добровільних засадах, перевибори Верховної Ради УРСР тощо.
В ті дні у високих кабінетах обговорювалася можливість застосування сили проти голодувальників, та на прямі репресії, з огляду на підтримку студентів з боку киян, можновладці не наважилися.
     Після прийняття постанови ВР УРСР щодо врахування вимог студентів-голодувальників 17 жовтня 1990 року Революція на граніті успішно завершилася.
     Українське керівництво на чолі з Леонідом Кравчуком пішло на поступки учасникам акції, і 23 жовтня Верховна Рада УРСР ухвалила рішення про скасування 6-ї статті Конституції про керівну роль партії, а також прийняла відставку Масола.
     Революція на граніті стала переломним моментом в утвердженні незалежності України, а молоде покоління вже на початку 90-х років засвідчило своє бажання і відстояло право жити у вільній демократичній державі. Юнацький ентузіазм, помножений на чітку та продуману організацію акцій, дав змогу проявити неабиякий політичний потенціал українського молодіжного руху, який змусив рахуватися з собою і тодішніх компартійних можновладців, і досвідчених діячів опозиції. Вони зламали стереотипи, страх, компартійну диктатуру, а головне – на власному досвіді переконалися, що молодь здатна змінити хід історії. Вони не знали, що на них чекає, відрахування з ВУЗів, газ, дубинки, танки, готувалися до тривалої боротьби, а перемогли впродовж 16 днів.
     Згідно плану виховної роботи, з метою висвітлення для широкого учнівського загалу причин та особливостей перебігу революції, внеску української молоді у здобуття незалежності України, формування громадянських почуттів, свідомої, соціально активної молоді, збереження пам’яті про борців за незалежність України з 2 жовтня 2015 року в ДНЗ «Одеський центр професійно-технічної освіти» проведено ряд заходів, присвячених 25-річчю Революції на граніті. Заступником директора з навчально-виховної роботи Лопушанською І.М., викладачами Черновою Д.А., Волошиною О.І. створено інформаційний куточок та фотовиставка, група №1 «Конторський службовець; секретар керівника» ознайомили учнів з перебігом революції під час проведення тематичної лінійки, в групах № 9 «Лаборант хімічного аналізу», № 4 «Машиніст холодильних установок» проведено виховні години «Молодь у боротьбі за відновлення української державності» з переглядом документального фільму «16 днів революції» та його подальшим обговоренням. 


Немає коментарів:

Дописати коментар