четвер, 26 листопада 2015 р.

«З присвятою замордованим голодом…»

Згадайте нас – бо ми ж колись жили. Зроніть сльозу і хай не згасне свічка … 


В історії України існують і світлі і, нажаль, чорні, трагічні  сторінки. Сторінки, які примушують стискатися людські серця. Одна з найстрашніших  таких сторінок – Голодомор 1932-1933 років, який призвів до небачених безневинних  жертв.

28 листопада 2015 року вiдповiдно до Указу Президента України «Про заходи у зв’язку з Днем пам’ятi жертв голодоморiв» вiд 13 листопада 2015 року в усiх населених пунктах України вiдбудуться заходи до Дня пам’ятi жертв голодоморiв. Цей день присвячений пам'яті мільйонів українських селян, які загинули мученицькою смертю від голоду, заподіяного сталінським режимом у 1932-1933 роках. Пам'яті українських сіл і хуторів, які щезли з лиця землі після найбільшої трагедії XX століття.
Голодомор це  масовий голод, що охопив всю територію Української РСР та Кубані у 1932–1933 роках і спричинив величезні людські жертви. Масове голодування почалося в грудні 1931 року і тривало до вересня 1933. 22 місяці народ страждав, мучився, вмирав.
Моторошно подумати, але навесні 1933 року, коли настав пік голоду, на Україні щодня вмирало голодною смертю 25 тис. чоловік, щогодини – 1 тисяча, щохвилини – 17. Голод забрав протягом 1932-33 років, за різними підрахунками, від 7 до 10 мільйонів людських життів.
Жахливо навіть через 82 роки ступати болючими стежками страшної трагедії, яка розігралася на благословенній землі квітучого українського краю.
Складовими політики Голодомору  були: насильне вилучення всіх продовольчих припасів у селян, закон  ”Про п’ять колосків”, за яким засуджували навіть дітей, які збирали колоски пшениці на полях; блокада мешканців окремих територій та всієї України.
У той час, як від голоду помирали мільйони українців, влада вивозила зерно за кордон, на повну потужність працювали спиртзаводи, які переробляли зерно на горілку, що йшла на експорт.
Голодне лихоліття найболючіше вразило дітей, – вони виявилися найменш захищеними. Смертність дітей сягала 50 відсотків загальної кількості померлих.
Голод 1932-33 років чорніє великою плямою на демографічній карті України, втрат від цього ще не вдалося повернути – ні матеріальних, ні тим більше людських. Мільйони людей, які загинули у 1932-33 роках голодною смертю, не можуть безслідно розчинися у часі і просторі. Про них пам’ятатимемо ми, хто вижив, їх діти та онуки. Пам’ять про Голодомор має бути вічною, як реквієм, як пересторога всім сущим на Землі.»
 «Коли ми відчуємо, що пережили ті люди, то збагнемо, де коріння сьогоднішніх проблем. Людина, яка зрозуміє великий біль іншої людини, не буде цинічною. Наше суспільство деградоване, у ньому стільки фальші... І коли воно зрозуміє, що ж сталося в 33-му, то буде думати: що слід робити для того, щоб цей жах не повторився».- така думка Валентини Борисенко, дослідниці Голодомору, доктора історичних наук.
 Радянська влада замовчувала факт голоду. Жодної офiцiйної згадки про цю жахливу трагедiю не було зроблено. Офiцiйно голоду не було. Навiть такого слова в офiцiйних документах не вживалося. Масовi смертнiсть i опухання у владних документах називали — «продовольчими труднощами». Дiї влади з приховування фактiв голоду пiдтверджують злочинну сутнiсть полiтики сталiнського тоталiтарного режиму з органiзацiї Голодомору. У сiчнi 1933 року Нарком закордонних справ СРСР М.Литвинов зробив спецiальну заяву про вiдсутнiсть голоду в країнi. Режим вiдмовився вiд зовнiшньої допомоги. Тим не менш, деякi захiднi журналiсти, якi побували за залiзною завiсою тоталiтаризму та українські діячі культури публiкували репортажi про злочин, доносили свiтовi про те, що там дiється насправдi.
Це британський журналiст Малколм Маґґерiдж, Ґарет Джоунз, митрополит Української греко-католицької церкви Андрій Шептицький, президент Ради Лiги Нацiй Йоган Людвiґ Мовiнкель,  Американський журналiст та iсторик Вiльям Генрi Чемберлин, український письменник Улас Самчук, Василь Барка та багато інших. Цих небайдужих людей називають «Люди правди». «Люди Правди. Щоб свiт знав!» — є гаслом цьогорiчної кампанiї.
В серпні цього року в столиці США,  в центрі  Вашингтона, було встановлено меморіал жертвам Голодомору 1932-1933 років в Україні.
Пройдуть роки, минуть десятиліття, а трагедія 1933 року все одно хвилюватиме серця людей. І тих, кого вона зачепила своїм чорним крилом, і тих, хто народився після тих страшних років. Вона завжди буде об'єднувати всіх живих одним спогадом, одним сумом, однією надією. Адже й досі у сни селян приходять ці похмурі тіні, ще й досі кровоточать роз'ятрені серця, болить душа, що звідала горя до краю.
Щороку в Українi у четверту суботу листопада на пам’ять про тих людей, якi померли з голоду, запалюють свiчки. Цього року 28 листопада 2015 року о 16 годинi Україна схилить голови у загальнонацiональнiй хвилинi мовчання на знак вшанування всiх убитих голодом. Із настанням темряви засвітіть і поставте свічку на підвіконня так, щоб її було видно знадвору. Цей вогник символізуватиме нашу скорботу і пам’ять про мільйони загублених життів співвітчизників.
Зроніть сльозу. Бо ми не мали сліз.
Заплачте разом, а не наодинці.
Зроніть сльозу за тими, хто не зріс,
Що мали зватись гордо – українці.
Заплачте ! Затужіть ! Заголосіть !
Померлі люди стогнуть з тої днини,
Й благають: українці донесіть
Стражденний біль голодної країни.
Згадайте нас – бо ми ж колись жили.
Зроніть сльозу і хай не згасне свічка !
Ми в цій землі житами проросли,
Щоб голоду не знали люди вічно.
(Ніна Виноградська)
З метою гідного вшанування загиблих від геноциду Українського народу, вчиненого тоталітарним сталінським режимом, поглиблення знань учнів про Голодомор як геноциду Українського народу, його причини, перебіг і наслідки, виховання здатності кожної людини на скорботу і пам'ять про мільйони загублених життів співвітчизників, згідно плану виховної роботи в ДНЗ «Одеський центр професійно-технічної освіти» в рамках проведення тижня пам’яті жертв голодоморів  25 листопада 2015 року було проведено тематичну лінійку “З присвятою замордованим голодом…”. Тематичну лінійку підготували і провели учні чергової групи №9 під керівництвом майстра виробничого навчання та викладача історії.



Ключові слова: навчання, піти вчитися, професійна освіта, професія, що користується попитом, обрати професію, для абітурієнтів, навчальні заклади

За матеріалами:
http://holodomor33.org.ua/



Немає коментарів:

Дописати коментар